InteligentnyDom.pl

Serwis o nowoczesnych instalacjach

Ostatnia wizyta: Teraz jest 20 sie 2018, o 22:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy to ma sens?
PostNapisane: 7 lut 2010, o 20:04 

Witam

Mam pewne przemyślenia co do montażu systemu sterującego ogrzewaniem w moim mieszkaniu - chodzi mi o ich weryfikację. Może przejdę do konkretów:

1. Mieszkanie 2-poziomowe (2 najwyższe piętra), 63 metry kwadratowe.

2. W środku 7 grzejników (zwykłe Atlantic) o łącznej mocy 7 kilowatów (3*500, 2*1000, 1500, 2000).

3. Szacunkowe wydatki roczne na ogrzewanie jako takie - ok. 1500 PLN, przy czym ogrzewanie jest włączane tak, aby było po prostu ciepło i w miarę pamiętania wyłączane na czas wyjścia z domu (z bardzo częstym zapominaniem).

4. Nie wchodzi w grę kucie ścian pod kable, ani zastawianie ścian wielkimi grzejnikami akumulacyjnymi - zresztą przynajmniej 2 grzejniki wiszą na gipsowej ścianie.

Cele:

1. Zaoszczędzić jak najwięcej z tego 1500 PLN rocznie przy zachowaniu komfortu ciepłego mieszkania.

2. Wydać jednorazowo max 5000 PLN, najlepiej poniżej 3000 PLN, ew. nie licząc komputera. Koszty te obejmują urządzenia, instalację i wszystko inne.

Pomysł mam taki, aby w szafie rozdzielczej (takiej z szyną DIN) zamontować sobie:

1. Moduł przekaźników na USB, pod który będzie podpięte zasilanie grzejników - taki jak można znaleźć np. na Allegro,

2. Komputer Fit-PC2 sterujący tym modułem - z niego by wychodził pojedynczy kabel UTP do centralnego switcha domowego (więcej kabli nie upchnę). Ten komputer można pominąć przy liczeniu kosztów.

3. Zasilacz na szynę DIN (20W za niecałe 100 PLN, 100W za niecałe 250 PLN).

4. Dochodzi koszt montażu drugiej szafy rozdzielczej jako takiej, bo ta pierwsza jest w 100% zajęta.

Pytanie, czy takie rozwiązanie ma sens? A może można przy takich kosztach i założeniach dostać znacznie lepsze rozwiązanie?

Założenie dodatkowe - jestem programistą, więc mogę (a nawet mam ochotę) sobie podłubać przy oprogramowaniu sterującym, o ile tylko będę miał niskopoziomowe sterowanie urządzeniami wyprowadzone do jakiegoś API bądź np. programów konsolowych (pod Linuxa).

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]